Nedan presenteras 6 centrala STF vandrarhem i Stockholm. Ett billigare boende än hotell – men ändå bekvämt.

STF Af Chapman
STF Af Chapman är ett mycket centralt beläget vandrarhem. Välj mellan att bo i huset eller på närliggande båt. Här kan du välja mellan att sova i ett eget rum, eller i en bädd i sovsal med andra gäster. Café, restaurang, allrum, TV-rum finns för alla gäster.
Bo nära: Moderna Museet- Gamla Stan – Kungliga slottet – Gröna Lund

Zinkensdamm vandrarhem
Mitt på livliga Södermalm, som är känt för sina restauranger, kaféer, nattliv, teatrar, konstgallerier hittar du det här vandrarhemmet. Vandrarhemmet består av 150 fräscha och trivsamt möblerade rum i varierande storlekar och priser.
Boendet ligger nära till tunnelbanan, varifrån du har möjlighet att smidigt ta dig runt till Stockholms olika sevärdheter.
Bo nära: Fotografiska museet, ett fartfyllt nattliv, designaffärer och vintage-butiker, konsttäta Hornsgatspuckeln, utsiktsplatserna Fjällgatan och Monteliusvägen
SFT Långholmen ligger vackert beläget på ön Långholmen, mitt emellan Södermalm och Kungsholmen och nära Västerbron. STF Långholmen är ett vandrarhem där gästerna bor i eget rum i en korridor, där dusch och WC delas mellan de olika rummen. Varje morgon serveras en frukostbuffé. Bra att känna till är att Bromma flygplats bara ligger ungefär 5 kilometer bort. Bo nära: Västerbron, Rålambshovsparken, Hornstull, Söder Mälarstrand, Bromma flygplats Bara ett stenkast från Kungliga slottet i Gamla Stan, vid vattnet och bland kullersten, ligger det här trevliga boendet; Hotel Gamla Stan. Hotellet ligger mycket centralt och du tar dig smidigt till de flesta av stadens sevärdheter. Museum som Fotografiska och parker som Kungsträdgården ligger endast en behaglig promenad längs vattnet bort. Bo nära: Fotografiska Museet, Kungliga slottet, Operakällaren, Drottninggatan, Kungsträdgården, Riksdagshuset, Slussen och Djurgårdsfärja. Se fler alternativ på hotell i Stockholm här Svenska turistföreningen (STF) är en ideell medlemsorganisation vars fokus är att ”få människor att upptäcka Sverige”. En del i den här verksamheten går ut på att erbjuda anläggningar i form av vandrarhem (en term som STF faktiskt uppfann), där de flesta av dem på något sätt främjar naturism eller kulturism. Varför ska man då välja en av STFs anläggningar när man bokar vandrarhem? Förutom att det är trevliga boenden, är kanske det främsta skälet en viss kvalitetsgaranti. Bor du på ett vandrarhem med STFs logotyp uppsatt någonstans, innebär det att samtliga tillstånds- och försäkringskrav är uppfyllda. Svenska Turistföreningen har 320 vandrarhem runt om i landet, varav ett flertal ligger i Stockholmsregionen. Vilket tilltalar dig mest? Då STF är en ideell medlemsorganisation med ett tydligt uppdrag, så skiljer de sig lite från många andra vandrarhem och hotell.STF Långholmen
STF Stockholm Gamla Stan
Svenska turistföreningen
Vad kännetecknar STF?
Tips!